Problem z oknem cz. 2





W ostatnim artykule „problem z oknem cz. 1” pokazałem pierwszy sposób na poradzenie sobie z oknem – tworząc absorbującą ścianę. Teraz pójdziemy o krok dalej i do projektu dołożymy narożniki.
Przy tym projekcie posłużę się trzema artykułami:


Łącząc te 3 tematy stworzymy ścianę pochłaniającą w szerokim paśmie, narożniki działające w dolnym paśmie oraz dwa krótkie boki pochłaniające pierwsze odbicia od monitorów.
W samej instrukcji skupie się głównie na obrazkowym przekazaniu krok po kroku jak wykonać całe konstrukcje, a co do samych technik montażu odeślę Was do artykułów, które wymieniłem powyżej.

Nie tworząc niepotrzebnych wywodów przejdę do instrukcji, a Wy do działania!


Instrukcja

Krok 1

Na starcie wykonamy ramę do zabudowy okna. Jej budowa jest identyczna jak w artykule problem z oknem cz.1. Jedynie różnią się wymiary samej konstrukcji. Po bokach musimy mieć miejsce na narożniki. Postępując tak samo jak w problem z oknem cz. 1 wykonaj ramę. Dodatkowo jeden bok  może natknąć się na parapet. W tym miejscu należy go naciąć tak aby płynnie na niego naszedł. Na grafice poniżej zaznaczyłem te miejsce czerwonymi kropkami.


Dopasowaną ramę możesz przymocować do ściany używając w tym celu małych, metalowych  kątowników. Najlepiej po każdej stronie w trzech miejscach – na dole, środku i na samej górze. Kiedy na drodze mamy okno to mocujemy tylko do gór i na dole – tak aby konstrukcja była stabilna. Mocowanie robimy od zewnętrznej części (narożniki) aby uchwyty były niewidoczne.


Krok 2

Teraz możemy przejść do paneli zamontowanych po bokach. Budujemy je wg. instrukcji z artykułu absorber szerokopasmowy 02. Jedyna różnica polega na tym, że jeden z boków musi być dłuższy (od podłogi do sufitu).




Identycznie postępujemy po drugiej stronie budując panel będący odbiciem lustrzanym pierwszego.



Krok 3

Przyszła pora na zabudowę narożników. Na starcie musimy „załatać” dziurę przy oknie w prawym narożniku. W tym celu użyj płyty OSB, sklejki lub płyty meblowej – wybór należy do Ciebie.


Po dopasowaniu jej do wnęki przykręć ją w miejscach zaznaczonych strzałkami na grafice poniżej.



Krok 4

Teraz wykonamy poprzeczki w każdym narożniku. Takie same jak w artykule rezonansowy ustrój dźwiękochłonny – narożnikowy, tyle że z innymi cięciami. Aby to zobrazować poniżej przedstawiam dwie grafiki. Pierwsza przedstawia miejsce montażu pierwszej poprzeczki (przy podłodze), a drugi mniej więcej kształt jaki należy wyciąć aby się wpasować we wnękę.


Wymiary w rysunku powyżej są dla przykładu i odnoszą się konkretnie do mojego projektu, który może odbiegać od Waszego. Zależy to od głębokości wnęki jaką skonstruowaliście. 

Tak wykonane poprzeczki montujemy w trzech miejscach każdego narożnika (na dole przy podłodze, na środku i przy suficie). To samo robimy w drugim absorberze rezonansowym. 



Krok 5

Po wypełnieniu wnęki wełną (oczywiście we wcześniej przygotowanym stelażu) można przystąpić do zamontowania zaimpregnowanej „maskownicy” czyli płyty rezonansowej. Wszystkie kroki zostały opisane w artykule rezonansowy ustrój dźwiękochłonny – narożnikowy.



Postępując identycznie dla drugiego narożnika, zabuduj jego konstrukcję.



Krok 6

Jesteśmy już prawie na mecie. Pozostał nam montaż trzech absorberów szerokopasmowych w ramie okiennej. Tutaj postępuj dosłownie identycznie jak w przypadku artykułu problem z oknem cz.1.





Gotowe! Możesz się cieszyć nową jakością dźwięku ;)



Nowszy post Starszy post Strona główna

7 komentarzy:

  1. W jakim celu zostawia się puste ściany na dole?
    Co jeśli takie panele zrobiłby od podłogi do sufitu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobre pytanie :) Najczęściej pod parapetem jest kaloryfer, który stanowi przeszkodę dla paneli "stałych" stąd brak ciągłości. Oczywiście jeżeli nie ma żadnych przeszkód to można je pociągnąć do samego dołu. Wtedy powstaje typowa czołowa ściana pochłaniająca.

      Usuń
  2. Rozumiem że z panelami na bocznych ścianach jest ta sama sytuacja i można je zrobić od podłogi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, jeżeli nie ma tam gniazdek 240V można pojechać do samego dołu. A jak są to można je zaślepić. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli pojedzie się do samego dołu to np. przy odkurzaniu można przypadkiem uszkodzić maskownicę.

      Usuń
  3. Rozumiem. Pytam o takie głupoty bo uważam że lepiej pytać niż błądzić. Dziękuję na odpowiedzi i pozdrawiam. Super blog!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest głupota, dobrze, że pytasz :) Dziękuję za miłe słowo i zapraszam do subskrypcji (klik obserwuj)! Pozdrawiam :)

      Usuń
  4. Bardzo dobry artykuł, wszędzię szukałem jak wyciszyć hałas za okna.

    OdpowiedzUsuń