Spersonalizowany graficznie panel akustyczny




Projektując studio, pokój odsłuchowy czy inny rodzaj pomieszczenia, w którym bardzo ważną rolę odgrywa akustyka często na drugim (a czasem na pierwszym) miejscu stoi estetyka. Kiedy pomieszczenie dobrze brzmi i prezentowany dźwięk nie jest oszukany możemy czysto technicznie podejść do swojej pracy… no właśnie technicznie. A wiadomo, że nie jesteśmy robotami i do pracy jest nam również potrzebna strona artystyczna, która daje nam natchnienie, wenę, prowadza nastrój i wspomaga nasze wysiłki. Dlatego właśnie poza zagadnieniem akustyki poruszamy estetykę.
Dla mnie osobiście kwestia wizualna studia jest bardzo ważna i np. uwielbiam pracować w kolorystyce brązu i zieleni z dodatkami bardziej wyrazistymi jak czerwień czy żółć. Te kolory sprawiają, że lepiej mogę skupić się na swojej pracy i łatwo odzyskuję energię (wspieram to kawą ;) ).

Do tej pory prezentowane na tym blogu konstrukcje były dosyć stonowane kolorystycznie – jedno lub dwukolorowe, najczęściej wykończone impregnatem z lakierem lub tkaniną. W tym artykule chciałbym wam pokazać w jaki sposób wasze drewniane panele mogą mieć więcej niż jeden kolor i to bez użycia koloryzujących impregnatów itp. Będą mogły nabrać indywidualnego stylu graficznego. Dowiecie się jak przenieść grafikę lub zdjęcie na drewno – jak wystylizować swój panel.
Domyślam się, że ten poradnik nie będzie dla każdego bo nie wszyscy chcą grafiki na panelach, ale może ktoś z tego skorzysta i stworzy coś niebanalnego i ciekawego ;)

Czego potrzebujesz do wykonania transferu grafiki na drewno
  • wydruk grafiki na zwykłym papierze na drukarce laserowej
  • klej do drewna typu wikol
  • pędzel do nakładania kleju
  • mały wałek do malowania (twardy)
  • koszulka (foliowa biurowa)
  • gąbka do naczyń
  • woda
  • lakier do wykończenia

Zaczynamy!


Krok 1 Przygotowanie grafiki do druku

Do tego kroku potrzebujesz:
  • drukarkę laserową 
  • papier do druku 
  • program graficzny

Wyszukaj lub stwórz grafikę jaką chcesz nanieść na panel akustyczny. Powiedzmy, że dla przykładu chcemy aby bok absorbera szerokopasmowego (drewniana obudowa) była w różnej wielkości kropki koloru czarnego. W programie graficznym tworzysz lub wklejasz taką grafikę. W tym przykładzie przyjąłem szerokość ramy jako 12 cm dlatego też grafikę przygotowuję na taki rozmiar. Długość będzie uzupełniana kolejno dodawanymi rozmiarami formatu papieru, na którym drukujesz. Jeżeli panel ma wysokość 100 cm to musisz wydrukować na formacie A4 (wys. 29,5 cm) 4 kopie grafiki.



Ważne! 
  1. Jeżeli grafika ma napisy lub chcesz aby elementy były wiernie odwzorowane to należy je ustawić jako odbicie lustrzane. 
  2. Pamiętaj, że elementy białe nie są drukowane na papierze dlatego też nie będą przeniesione na drewnie. Jeżeli chcesz aby w Twoich grafikach występował kolor biały to należy wcześniej drewno zaimpregnować na biało!

Tło kropek zostawiam białe ponieważ chce aby bok był koloru naturalnego z czarnymi dodatkami.
Gotową grafikę drukujemy.

Krok 2 Przygotowanie drewna

Tak jak wyżej wspomniałem jeżeli chcesz aby białe elementy pozostały po transferze białe to należy zaimpregnować na biało ramę absorbera. Jeżeli chcesz aby pozostała w kolorze naturalnego drewna to możesz ją zaimpregnować impregnatem bezbarwnym (nie musisz ale możesz – zawsze to dodatkowe zabezpieczenie drewna). 
Przed przystąpieniem do transferu przetrzyj drewno lekko zwilżoną szmatką lub gąbką aby pozbyć się ewentualnego pyłu lub kurzu. 
Teraz jesteś gotowy na kolejny krok.

Odpylona powierzchnia sklejki


Krok 3 Nakładamy klej

Dla przykładu wykonam transfer grafiki na sklejce aby lepiej zobrazować cały proces.
Posmaruj wikolem obszar, na którym będziesz wykonywał transfer. Element po elemencie, nie smaruj od razu całego panelu bo klej wyschnie szybciej niż przykleisz kolejną grafikę ;) Nie nakładaj za dużo kleju ponieważ w kolejnym kroku nie dasz rady pozbyć się... nazwijmy to fałd. Nadmiar kleju nie wypłynie bokiem. Tak wiec nakładamy tyle kleju aby pokrył dokładnie całą klejoną powierzchnię. Ja klej aplikuję pędzlem i równo go rozprowadzam.

Nakładanie kleju pędzlem

Rozprowadzony równomiernie klej 


Krok 4 Przyklejamy grafikę

Na posmarowanym elemencie od razu równo przykładamy grafikę i rozprasowujemy dłonią aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Robimy to lekko aby nie zedrzeć nasiąkniętego klejem papieru. Teraz używając wałka wsadzonego do koszulki biurowej rozprasowujemy grafikę usuwając pozostałe pęcherze (używam koszulki ponieważ nieraz za mocno dociskałem wałek i przypadkowo zdzierałem papier). Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ niedokładne przyklejenie spowoduje niepełne przeniesienie grafiki na drewno. Tak przygotowany transfer odkładamy na kilka godzin (lub na noc) do pełnego wyschnięcia) lub przyklejamy kolejne elementy grafiki.

Grafika przyłożona do kleju

Rozprasowanie grafiki na klejonej powierzchni przy pomocy małego wałka i koszulki biurowej

Poprawnie przyklejona grafika


Krok 5 Rolowanie

Czas na żmudną robotę, zwłaszcza kiedy mamy do zrolowania duże powierzchnie. O co chodzi? Zwilżając przyklejoną grafikę musimy zrolować cały papier pozostawiając na drewnie wyłącznie nasz wydruk. 
Jak ja to robię?
Zwilżoną gąbką przecieram kartkę aby zmoczyć cały obszar.

Namaczanie grafiki przy pomocy gąbki

Namoczona grafika

Odstawiam na 30 sekund aby papier dobrze nasiąkł i przystępuję do rolowania. Robię to dłonią (ruchami okrężnymi) ponieważ mam lepszą kontrolę nad tym co roluję – można też to robić gąbką.

Rolowanie

Pierwsza warstwa papieru usunięta. Teraz grafika może lekko podeschnąć. Zobaczysz, że znowu zrobiła się lekko biała, więc możesz ponownie przystąpić do rolowania. Ten etap będziesz powtarzać kilkukrotnie aż do momentu całkowitego usunięcia papieru.

Transfer po pierwszym rolowaniu i przeschnięciu

Transfer po skończonym rolowaniu


Krok 6 Lakierowanie

Twój transfer grafiki jest już prawie gotowy. Pozostaje go polakierować aby kolory – w tym przypadku czarny stały się wyraziste, intensywne.
Na grafikę nanosisz lakier – ja używam matowego i pozostawiam do wyschnięcia.


Gotowe!

W ten sposób możesz spersonalizować i nadać charakteru każdemu panelowi w Twoim studiu!



Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze: