Czym wiercić?



Każdy projekt, do którego się zabierzemy będzie wymagał od nas wiercenia. Warto więc poznać narzędzia, które nam do tego posłużą. Nie będzie ich dużo bo wymienię tylko podstawowe, które mogą się Wam przydać.

Sprawdź wprowadzenie do warsztatu!

1. Wiertarka

Narzędzie, którym na upartego zrobicie wszystko – od wkręcania po wiercenie. Jeżeli planujecie zakupić wiertarkę to koniecznie zwracajcie uwagę aby miała opcję udaru. Dzięki niej będziecie mogli wiercić również w twardych materiałach, np. betonie. Bardzo przydatna jest również regulacja ilości oraz kierunku obrotów.

wiertarka, źródło: http://tiny.pl/g16vk


2. Wkrętarka

Jej głównym zadaniem, jak sama nazwa podaje jest wkręcanie. Mimo to z powodzeniem możemy jej używać do wiercenia w miękkich materiałach jak drewno. Jeżeli nie macie pod ręką wiertarki, a potrzebujecie zrobić nawierty pod wkręty, to wkrętarka z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem. Jej wielką zaletą jest praca na akumulatorze dzięki czemu nie jesteśmy zależni od miejsca pracy z podłączeniem do prądu. Warto zaopatrzyć się w drugi akumulator aby nie przerywać pracy, na czas ładowania.

wkrętarka, źródło: http://tiny.pl/g16v2


Sama wiertarka i wkrętarka bez dodatkowych elementów nic nie zdziałają, dlatego trzeba je wyposażyć w wiertła lub inne końcówki. Zobaczmy jakie mamy rodzaje wierteł i im podobnych oraz do czego możemy ich użyć.

1. Wiertła do drewna

Charakteryzują się szpiczastym zakończeniem. Służy ono do dokładnego wymierzenia miejsca wiercenia oraz ustabilizowania wiertła (nie ma bić podczas pierwszych obrotów wiertarki). Ten rodzaj wiertła nadaje się również do montażu we wkrętarce. Można ich użyć również do wiercenia w różnych rodzajach plastiku. Nie nadają się do wiercenia w betonie!
wiertła do drewna, źródło: http://tiny.pl/g16v8

2. Wiertła do betonu

W przeciwieństwie do wiertła do drewna ich końcówki są zakończone łagodnie – bolec w tym przypadku nic nam nie da, a nawet jakby był to po kilku sekundach by się stępił. Ten rodzaj wiertła jest wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów dlatego nadaje się do pracy z betonem (oczywiście nie można oczekiwać od tanich wierteł wytrzymałości tych droższych). Na upartego można nimi również wywiercić otwór w drewnie – nie będzie to tak szybkie jak w prawidłowym wiertle ale się da. Mniejsze wiertełka z powodzeniem można wykorzystywać do drewna.

wiertła do betonu, źródło: http://tiny.pl/g16v6


3. Wiertła do metalu

Końcówka wiertła ma lekki frez, zaostrzony frez. Warstwa po warstwie wiertło przebija się przez metalowe elementy. Podobnie jak wiertło do betonu jest wykonane z bardzo mocnych metali, ale nie nadaje się do wiercenia w betonie (szybko się stępi). Można nimi również wiercić w drewnie.
wiertło do metalu, źródło: http://tiny.pl/g16vv


4. Końcówka do frezowania pod łebek wkrętów

Frez montowany we wkrętarce lub wiertarce. Zawsze wykorzystuje go w swoich projektach. Przed każdym wkręceniem wkrętów wykonuje frez wielkości łebka. Dzięki jego zastosowaniu po wkręceniu wkręta drewno nie pęka przy łebku oraz powierzchnia jest idealnie równa. Dla mnie jest to opcja obowiązkowa przy każdej pracy z drewnem!


frez do drewna, źródło: http://tiny.pl/g16vb


5. Otwornica

Jak sama nazwa wskazuje służy do robienia otworów. Chyba każdy w swoim szkolnym biurku w rogu miał otwór na kable maskowany plastikową, przesuwną osłonką. Właśnie taką końcówką można wykonać np. wspomniane otwory. Pełne spektrum otwornic pozwala nam wybierać średnicę otworu oraz rodzaj powierzchni piłującej w zależności od materiału, który chcemy poddać obróbce.

otwornica do drewna, źródło: http://tiny.pl/g16vz

otwornica do betonu, źródło: http://tiny.pl/g16v3



Powodzenia w drążeniu tematu! :)


Nowszy post Starszy post Strona główna

13 komentarzy:

  1. Bardzo dobre wiertła do betonu. Do tego typu czynności musi być bardzo wytrzymały.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, bardzo przydatny poradnik

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny artykuł, bardzo mi się przyda, dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zwięzły i rzeczowy wpis o najbardziej popularnych narzędziach do wiercenia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajny rzeczowy artykuł, który powinien przeczytać każdy amator prac domowych ;) Jestem właśnie na takim etapie i muszę przyznać, że krótko, ale całkiem rzeczowo napisane ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Przed rozpoczęciem remontu, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Wiertarka jest obowiązkowym elementem prac domowych i to najlepiej udarowa. Bez tego będzie nam ciężko sprawnie wykonać wwiert w żelbetonową ścianę.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zakup odpowiednich wierteł to podstawa przed jakimikolwiek pracami w domu lub w firmie, gdyż każdy materiał jest inny i do każdego warto będzie użyć innego wiertła. Znacznie ułatwia to codzienną pracę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny wpis. Osobiście uważam, że każdy majster powinien mieć wszystkie wiertła i być gotowy na każdą sytuację. Ja muszę się zapatrzeć koniecznie w otwornicę, bo poprzednia już nie nadaje się do niczego. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie opisane artykuł, bardzo rzetelnie i schludnie. Ze swojej strony chciałbym Wam polecić stronę https://www.metaltech.pl/konstrukcje-stalowe/ , gdzie znajdziecie ofertę firmy zajmującej sie wszystkim związanym z metalem .

    OdpowiedzUsuń
  10. Cześć! Przyjemnie czyta się Twój artykuł! Zwięźle i na temat :). Ja swój sprzęt kupiłem stąd: https://www.pneumat.com.pl/narzedzia-akumulatorowe i jestem bardzo zadowolony, ponieważ moja wiertarka jest na baterię oraz posiada opcję udaru – czyli wszystko, czego potrzebuję! Dodatkowo zaopatrzyłem się w drugi akumulator, który gwarantuje ciągłość pracy ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Hej! super tekst! Czy będzie coś więcej na temat kluczy udarowych? Akurat zastanawiam się nad ich zakupem i chętnie przeczytam artykuł, który pomoże mi w wyborze ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Co do wiertarek i innych narzędzi, to ja polecam sklep internetowy https://jedmar.pl Nigdzie indziej nie znajdziecie tak szerokiego wyboru jak tutaj.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo przydatny wpis, szczególnie dla początkujących majsterkowiczów :D pamiętam jak budując z mężęm dom zaczynałam się wkręcać (wwiercać ;D) w takie roboty i miałam problem, żeby kupic jakąś wiertarko-wkrętarkę do malej, babskiej ręki, najbardziej feministyczny problem świata :D no ale to już parę lat temu było. Teraz na urodziny mi mąż sprezentował kapitalną udarówke z Powermata (chyba dalej wisi na sklepie https://sklep.powermat.pl/, wu 1600m) bicek urósł to już nie musi być mała i lekka, a może być porządna :D
    I jak chodzi o wiertła to też bardzo miło że napisałeś, za dzieciaka zawsze pytałam dziadka i taty po co są ,,te kolorowe" i teraz nostalgia lekko :D

    OdpowiedzUsuń