Statywy pod monitory 01




Na rynku mamy bardzo duży wybór statywów pod monitory – tańszych i droższych, wykonanych z metalu, drewna, a nawet kiedyś widziałem szklane. Nie możemy jednak zapomnieć, że takie statywy możemy wykonać samemu – pewnie nic odkrywczego, ale… ma to jeden wielki plus. Możemy je stylistycznie dopasować do klimatu naszego studia. Dobór koloru oraz zdobień (lub ich brak) może idealnie wkomponować się we wcześniej wykonane panele.

Jeżeli chodzi o wysokość statywu czy wielkość podstawy to możecie, a nawet powinniście dostosować do swojego miejsca pracy i monitorów na jakich pracujecie. Niezależnie od wymiarów sposób montażu będzie taki sam jaki ja Wam zaproponuje. Zmienią się jedynie wymiary.
Tak więc, nie przedłużając przejdźmy do samego projektu – a wcześniej wyceny i listy elementów.


PLUSY i MINUSY takiego rozwiązania

  • unikalny wygląd
  • w każdym momencie możliwość zmiany koloru
  • duża wytrzymałość (wagowa)
  • proste i tanie w wykonaniu
  • brak regulacji wysokości

Narzędzia jakie będą potrzebne:

  • wkrętarka z bitem krzyżakowym, frezem pod główkę wkręta i małe wiertełko 
  • wiertarka (można zastąpić wkrętarką) 
  • piła (ręczna lub elektryczna) 
  • szlifierka najlepiej oscylacyjna (można też pobawić się ręcznie) 
  • metrówka 
  • ołówek

Lista elementów i wycena

Podane elementy i ceny są przybliżone. Sporządzona tabela przygotowana jest dla dwóch statywów. Cenę impregnatu i lakieru podaję mniej więcej w stosunku do zużycia, a nie całej puszki. W wycenie nie uwzględniam podkładek filcowych czy taśmy akustycznej pod monitory.


Lp. Element Wymiary (gr/szer/dł) mm Ilość Cena
1 kantówka strugana 50x50x2000 3 57
2 półka sosnowa 18x300x1200 2 72
3 imregnat 0,5l 1 5
4 lakiera 0,5l 1 5
5 wkręty stożkowe do drewna 5-6 cm 24 3
6 wkręty stożkowe do drewna 3 cm 20 1
SUMA 143


Instrukcja budowy

1. Na pierwszy rzut pójdą krawędziaki, które trzeba przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. W naszym przypadku do 85 cm. W ten sposób z jednego krawędziaka powstają dwa, krótsze plus odpad. Do zadania potrzebujesz:

  • metrówkę 
  • ołówek 
  • piłę ręczną lub elektryczną 
  • szlifierkę lub papier ścierny

Na jeden statyw potrzebujesz 3 krawędziaków, które będą dystansami pomiędzy podstawą dolną, a głośnikową.

Po wykonaniu cięcia dokładnie przeszlifuj wszystkie krawędzie. Pamiętaj, że wszystkie krawędziaki muszą być identycznej długości! To bardzo ważne! Jeżeli jeden wyjdzie Ci krótszy to pozostałe musisz skrócić do jego długości.


2. Teraz przycinamy podstawy. Narzędzia pozostają takie same jak w kroku wyżej. W projekcie zakładam, że podstawa ma 30 x 30 cm, jednak deskę mamy o długości 1,20 m. Jeżeli podzielimy ją na 4 to wyjdzie piękne 30 cm (to tylko teoria), musimy do tego doliczyć grubość cięcia. Więc przyjmijmy w projekcie wymiar 30 cm za umowny. W praktyce wyjdzie nieco mniej. Najważniejsze aby cięcia wyszły równe. 
Dodatkowo ja osobiście wolę kiedy podstawy są grubsze dlatego na jeden statyw potrzebujemy 4 podstawek.

Wytnij elementy i przeszlifuj krawędzie. Bardzo ważne jest aby podstawki łączone w pary były identycznych rozmiarów – w późniejszym etapie będzie to widoczne. 

W marketach za grosze mogą Ci to przyciąć na profesjonalnych maszynach – wtedy masz pewność, że cięcie będzie idealne – polecam tę opcję!



3. Skręcamy nogi do podstaw

Na dwóch podstawach (dolnej i górnej) zaznacz ołówkiem miejsca mocowania nóg. Na wizualizacji poniżej podaje Ci przykład.

Teraz jak mamy rozplanowane ułożenie to musimy je przykręcić. Używamy tylko dwóch elementów na podstawy, po jednym na stronę (nie czterech). Dwa pozostałe użyjemy w kolejnym kroku.
Przygotuj: 
  • wkrętarkę z bitem, frezem i wiertłem 
  • wkręty długie
Nawierć w podstawie miejsca wkręcania wkrętów i wyfrezuj otwór pod główkę (po dwa wkręty na jedną stronę krawędziaka). Wizualizacja poniżej.


Używając dłuższych wkrętów przykręć nogi do jednej podstawy.


Teraz wykonaj tę samą czynność z drugą podstawą.


4. Mamy już skręcone podstawy. Teraz do nich musimy dokręcić po jeszcze jednej aby były grubsze i stabilniejsze. Dodatkowym plusem tego zabiegu będzie ukrycie wkrętów użytych do przykręcenia nóg.
Przygotuj narzędzia jak wyżej. I teraz uwaga! Górną i dolną podstawę pod monitor przykręcamy od spodu. Dzięki temu mocowanie nie będzie widoczne, ponieważ wkręty będą sprytnie ukryte przed naszym wzrokiem.

Poniżej na wizualizacji zaznaczyłem strzałkami od której strony mają być przykręcane dodatkowe podstawki. 

Dobra dosyć pisania – skręcamy :) Przewidziałem po 5 wkrętów (krótszych) na podstawkę – po 4 na rogi plus 1 w środek.

Brawo masz już prawie skończony statyw! 


5. Impregnowanie i lakierowanie

Wyczyść dokładnie swoją konstrukcję, jak trzeba to przeszlifuj, odpyl i możesz przejść dalej. Teraz zajmiemy się impregnowaniem – zabezpieczeniem i nadaniem barwy drewnu. W tym zadaniu postępuj zgodnie z instrukcją na puszce. Jeżeli zdecydujesz się na lakierowanie – to tak samo jak przy impregnowaniu zaufaj producentowi :)



6. Można powiedzieć, że Twój statyw jest już gotowy, ale przydałyby się podstawki na spodzie i tutaj możesz np. zastosować podklejenie z filcu jak się stosuje w krzesłach. Pozostaje jeszcze podklejenie pod monitory. Poza przenoszeniem drgań głośnika na statyw pozostaje jeszcze kwestia ślizgania się na podstawie. Teoretycznie głośnik nie spadnie jeżeli nic nie zastosujemy, ale drgania pozostaną. Aby je w pewnym stopniu wyeliminować i przy okazji zabezpieczyć monitor przed przesuwaniem, możemy zastosować piankę samoprzylepną (taśmę akustyczną), taką jak stosuje się przy suchej zabudowie pod profile. Dostaniecie ją w każdym markecie budowlanym przy aluminiowych profilach (przykład taśmy poniżej).

Taśma akustyczna, źródło: http://tiny.pl/gj4qg
Przyklejcie ją do podstawy w miejscach gdzie będzie stał monitor.


Brawo Twój statyw jest gotowy!


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: