Techniki 01 - obicie plus rama





Obijanie materiałem nie należy do najprostszych, ani nie wiadomo jak przyjemnych zajęć (przynajmniej dla mnie). Zawsze ten etap staram się jak najbardziej uprościć i ten artykuł chciałbym poświęć jednej z metod. Wydaje mi się, że jest prostsza w wykonaniu niż ta z konstrukcji „absorbera szerokopasmowego 01”. Tę technikę możecie zastosować zamiennie do opisanej przy wspomnianym projekcie.

Plusy i minusy takiego rozwiązania:
  • ułatwienie w obijaniu
  • polepszenie estetyki (wole panele z ramkami)
  • wzmocnienie rogów (ochrona przed obiciami)
  • zwiększenie kosztów budowy

Narzędzia, które potrzebujesz do wykonania prac:
  • tacker ze zszywkami 10mm
  • piła ręczna z korytkiem (lub ręczna piła kątowa lub elektryczna piła ukosowa)
  • metrówka
  • ołówek
  • pędzel
  • drobnoziarnisty papier ścierny

Elementy potrzebne do konstrukcji:
  • kątownik sosnowy np. 30x30x5

Dodatkowo:
  • gwoździe typu boazeryjne (drobne i długie na ok 20mm)
  • klej vikol lub montażowy
  • impregnat do drewna
  • opcjonalnie lakier do drewna

Wycena
Podane ceny są przybliżone i zależne od sklepu, w którym dokonacie zakupów. Zaokrągliłem je do jednego z popularnych marketów budowlanych. Wycena została sporządzona dla jednej konstrukcji, ale wiadomo, że zwiększając ilość jednorazowego wykonania paneli zmniejsza się koszty całkowite, np. dopasowując odpady z kątownika (pełne) można wykorzystać do kolejnego obramowania, gwoździe tak samo – nie zejdą wszystkie. To samo tyczy się vikolu, impregnatu i lakieru.

Lp. Produkt Ilość Cena za szt. zł
1 Kątownik sosnowy 30x30x2500 2 24
2 Gwoździe (boazeryjne) 1 paczka 3
3 Impregnat do drewna 0,5l 18-25
4 Lakier do drewna 0,5l 30
5 Klej do drewna typu vikol 0,5l 14 (internet ok 10zł/kg)


Instrukcja wykonania 
Przed przystąpieniem do prac musisz mieć już przygotowaną obudowę wypełnioną wełną mineralną (zabezpieczoną) – od tego kroku rozpoczniesz owijanie (zamiast pkt. 6 z artykułu absorber szerokopasmowy 01). Zadanie będzie dużo prostsze niż w przypadku powyższego artykułu, ponieważ naciąganie materiału odbędzie się na froncie tzn. obicie zostanie przytwierdzone od przodu. Nie ma co się martwić widocznymi zszywkami, bo i tak zostaną zasłonięte kątownikiem sosnowym. Tak więc zaczynamy!

1. Przygotowaną konstrukcję obudowy wypełnioną wełną mineralną umieść na płaskiej powierzchni (podłoga, stół) i przykryj z góry materiałem do obicia. Nie zapomnij wcześniej zabezpieczyć wełny!


2. Przygotuj tacker i jeżeli potrzebujesz wsparcia to pomocnika do naciągania tkaniny. Naprężony materiał „zszywaj” zaczynając od krótszych krawędzi, kończąc na długich. Mocuj co 5 cm – jeżeli chcesz może być gęściej. Zszywanie odbywa się po obwodzie panelu (od czoła).



3. Kiedy cały front jest gotowy można przejść do obszywania tyłu. Obróć panel do góry „plecami”  i naciągając tkaninę przymocuj go tackerem do tylnej płyty.


4. Teraz pozostaje wykończyć rogi. Od frontu zaciągnij je na tył panelu (powstaną widoczne trójkąty – jak na zdjęciu poniżej) i zaszyj je. Panel obszyty! Prawda, że łatwiej?


5. Budujemy ramę. 
Dlaczego tego kroku nie wykonaliśmy na początku? W końcu pocięte i zaimpregnowane kątowniki mogłyby już schnąć. Już spieszę z odpowiedzią. Można było tak zrobić, ale ja osobiście wolę najpierw wykonać obicie aby dokładnie zmierzyć długości krawędzi. Wtedy mam pewność, że rama ładnie zejdzie się ze sobą.
Przystępujemy do pomiarów! Pamiętaj, że do każdego wymiaru boku musisz dodać 2x grubość kątownika.
Przykład: w tym przypadku długi bok ma 1236mm, a grubość kątownika to 5mm (nie ufaj do końca wymiarom podanym przez markety bo rzadko są dokładne - pomiar wykonaj sam). Wymiar do jakiego dążymy to 1236 + 5 + 5  co daje nam w sumie 1246mm. To samo z krótkimi bokami: 636 + 2x5 = 646mm. Podsumowując kątowniki trzeba przyciąć 2x 1246mm i 2x 646mm (możesz najpierw je pociąć na „prosto” lub od razu przejść do kolejnego kroku i ciąć pod kątem).


6. Tak przycięte fragmenty trzeba będzie przystosować do łączenia ze sobą pod kątem 90 stopni. Każdą krawędź frontową (widoczną od przodu panelu) trzeba przyciąć pod kątem 45 stopni. Tę czynność możesz wykonać zamiast poprzedniego kroku.
Potrzebne narzędzia:
  • piła ręczna z korytkiem (lub ręczna piła kątowa lub elektryczna piła ukosowa)
  • ołówek
  • metrówka
  • drobnoziarnisty papier ścierny
Twoim zadaniem jest przycięcie kątownika tak aby po złożeniu całości powstała rama jak z grafiki poniżej. Każdą ciętą krawędź lekko przeszlifuj papierem ściernym. Pamiętaj, że im dokładniej wykonasz ten krok, tym lepszy będzie efekt końcowy.




Cięcia wykonujesz pod kątem 45 stopni (połączenie dwóch boków da kąt 90 stopni).


Przykład wyciętego krótszego boku (powyżej i poniżej).



7. Powycinane fragmenty poukładaj na froncie panelu aby powstało obramowanie. Jeżeli wszystkie kąty pasują do siebie to znaczy, że pomiary i cięcia wykonałeś prawidłowo. Możesz przejść do kolejnego kroku.

8. Impregnacja!
Zanim przejdziemy do zmontowania ramy trzeba odpowiednio przygotować drewno. Możesz nadać mu dowolny kolor lub pozostawić jego naturalną barwę.
Jeżeli chcesz aby kolor pozostał bez zmian to używasz impregnatu bezbarwnego (drewno lekko ściemnieje – stanie się wyrazistsze). Jeśli jednak chcesz nadać kolor to używasz impregnatu o interesującej Ciebie barwie. Impregnujesz raz jeżeli chcesz jaśniejszy odcień, lub dwa dla intensywniejszego efektu. Malujesz wyłącznie widoczną stronę - nie ma sensu impregnować środka. Pozostawiasz do wyschnięcia wg. zalecenia producenta. Tutaj możesz zakończyć dopieszczanie kątownika lub pójść krok dalej.
Przed impregnacją nie zapomnij odpylić drewna!

9. Lakierowanie – nie obowiązkowe
Pamiętaj, że tego kroku nie możesz rozpocząć jeżeli impregnat dobrze nie wyschnął. Lakier możesz wybrać z efektem matowym lub połyskiem – wybór należy do Ciebie. Ja preferuję mat. Tutaj również postępuj wg. zaleceń producenta lakieru. Po wyschnięciu elementów można przejść dalej.
Podpowiedź. W kroku 8 opisuję impregnację drewna przy zastosowaniu impregnatu. Możesz go zastąpić olejem, bejcą lub lakierobejcą. Na rynku jest bardzo duża dostępność różnych rozwiązań – wybór należy do Ciebie i Twojej wyobraźni. Możesz również pójść krok dalej i postarzyć drewno odpowiednimi technikami. Ważne aby stylem pasowało do całego wystroju studia. Dla mnie osobiście estetyka jest na pierwszym miejscu, dzięki temu łatwiej mi się skupić na pracy – lepiej się czuję w takim pomieszczeniu.

10. Składamy ramę!
Podobnie jak w kroku 7 elementy ramy układamy na froncie panelu tworząc obramowanie. Teraz masz do wyboru trzy możliwości montażu:
  • zbicie gwoździami
  • przyklejenie
  • zbicie + sklejenie
Każda z tych technik ma swoje zalety i wady np. zbicie samymi gwoździami daje możliwość łatwego demontażu ramy jeżeli stwierdzimy, że kolor tkaniny znudził się i chcemy ją wymienić na inną. Przyklejenie jest fajne, ponieważ nie będzie widać główek gwoździ, ale demontaż kątownika może skutkować jego złamaniem. Wybór należy do Ciebie.

Wybrałeś samo zbicie gwoździami? Okej! Już Ci mówię co trzeba zrobić. Przygotuj gwoździe i młotek. W tym kroku jeżeli masz możliwość, poproś kogoś o pomoc aby przytrzymał Ci kątownik. Ważne aby przy wbijaniu, nie poruszył się – skutek będzie taki, że rama wyjdzie krzywo.
Podpowiedź! Takie małe gwoździe najłatwiej wbijać małym młoteczkiem. Jeżeli takiego nie posiadasz to przygotuj szczypce/kombinerki z wąskim zakończeniem. Złap nimi gwoździa i wbijaj – to na pewno łatwiejsze i bezpieczniejsze niż trzymanie w palcach. 
Gwoździe wbijaj od boku - nie od frontu! Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą rzucać się w oczy.

Wybrałeś montaż na klej? Przygotuj klej ;) - może być vikol lub klej montażowy. Wewnętrzny róg kątownika posmaruj klejem na całej długości. Przymocuj do panelu i przytrzymaj z dwie minuty aby klej dobrze złapał. Postępuj identycznie z każdym kątownikiem.

Wybrałeś montaż na gwoździe i klej? Ja też bym to wybrał. Jest to najmocniejsza z możliwych technik montażu (przynajmniej ja nie znam mocniejszych). Robisz to samo co opisałem wcześniej. Oczywiście zaczynasz od kleju, a kończysz na przybiciu gwoździ.

11. Panel ukończony!
Twoja rama jest gotowa. Możesz świętować swój kolejny sukces, albo… wykonać obramowanie tyłu panelu. Jest to opcja, ale jak najbardziej dopuszczalna. Dzięki temu uzyskasz symetryczne wykończenie przodu i tyłu. Jak zawsze wybór należy do Ciebie. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie tyłu to postępuj identycznie jak przy obramowaniu przodu.

Przykład wykonania obramowania tylko z przodu:

Przykład wykonania obramowania po obu stronach:


Jeżeli masz uwagi lub pytania do artykułu to pisz w komentarzach! Mam nadzieję, że instrukcja jest zrozumiała i przede wszystkim przydatna ;)

Nowszy post Starszy post Strona główna

6 komentarzy:

  1. Muszę przyznać, że prosty zabieg, a kolosalnie wpływa na estetykę panelu. Muszę to zastosować u siebie bo nakręciłeś mnie na takie rozwiązanie :) Wybieram opcję z listewkami po obu stronach. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciesze się, że Cię zainspirowałem do pracy :) Życzę powodzenia przy majsterkowaniu.

      Usuń
  2. Dużo przydatnych informacji, dzięki i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry,
    Ponieważ planuję poprawę warunków odsłuchowych w moim pokoju, rozpocząłem poszukiwania w sieci instrukcji wykonania ustrojów. No i właśnie dotarłem tutaj....
    Nie ukrywam, ze jako świeżak, mimo bardzo przystępnego opisu, nie wszystko rozumiem. Chodzi mi o zabezpieczenie przed pyleniem.....dlaczego filc tylko z przodu.... Może włożyć wełnę do worka z fizeliny i zamknąć wszystko zszywkami? Nie rozumiem też informacji dotyczacej oddalenia od ściany..... Czy różnica miedzy grubością wełny a głębokością ramy jest wystarczająca do uzyskania pustki powietrznej?
    Bardzo proszę o porady jeszcze bardzej łopatologiczne:-)/ może na priv/
    Pozdrawiam.M.L

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć, oczywiście postaram się pomóc. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie wełny to jak najbardziej możesz dać w proponowany przez Ciebie worek. Wszystko rozchodzi się o konstrukcję ustroju. Wełna PT80 jest mocno sprasowana i jej pylenie jest znikome więc ochrona przeze mnie proponowana jest wystarczająca. Co do pustki powietrznej to jak najbardziej możesz też ją wykonać na różnicy między grubością ramy, a wełny np. rama ma 15 cm, wełna 10 - tak więc Twoja pustka będzie miała ok 5 cm grubości. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś wątpliwości to zachęcam do zadawania pytań.

      Pozdrawiam
      Marek

      Usuń