Absorber szerokopasmowy - wprowadzenie


Panele akustyczne nie należą do najtańszych, zwłaszcza kiedy decydujemy się na zakup gotowych rozwiązań, a wiadomo, że są niezbędnym elementem przy kreowaniu akustyki pomieszczenia. Często przez to ucieka się do radykalnych pomysłów jak tanie piramidki czy, o zgrozo! – wytłoczki po jajkach. Ale czy na pewno profesjonalne przygotowanie pomieszczenia do pracy musi być drogie? Niekoniecznie! Właśnie ta myśl spowodowała, że postanowiłem napisać dla Was serię artykułów/instrukcji na temat budowy paneli. Krok po kroku prześledzimy budowę różnych konstrukcji, a kompletna lista i wycena pomoże Wam podjąć decyzję o rodzaju zastosowanego panelu. Nie będę się tutaj rozwodził o samej akustyce, jej właściwościach etc. – polecam ten temat zgłębić np. przy pomocy rewelacyjnej książki Podręcznik Akustyki Everesta, która w 100% wyczerpuje całe zagadnienie. Zacznijmy więc od krótkiego wprowadzenia.

Najprostszym w budowie i zarazem najpopularniejszym panelem akustycznym (pomijając piramidki i inne wynalazki) jest absorber szerokopasmowy lub prościej: panel oparty np. na wełnie mineralnej. Swoje zastosowanie znajduje w niemal każdym studiu na całym świecie: profesjonalnym i amatorskim. Możemy użyć go w reżyserce, pomieszczeniu przeznaczonym do rejestracji instrumentów, efektów dźwiękowych, studiu lektorskim czy pokoju przeznaczonym do odsłuchu swoich ulubionych płyt muzycznych – jednym słowem – wszędzie.

Swoją popularność zawdzięcza wełnie mineralnej, a dokładniej jej właściwościom fizycznym oraz niskiej cenie. Najważniejsze aby zapamiętać kilka podstawowych informacji. Skuteczne działanie (współczynnik pochłaniania bliski lub równy 1) na paśmie powyżej 500 Hz oraz najwyższa skuteczność przy zastosowaniu wełny o gęstości 80 kg/m3 i odsunięciu panelu od ściany o kilka do kilkunastu centymetrów w celu stworzenia przestrzeni powietrznej. Ważną, a nawet najważniejszą informacją jest jej sposób działania, o którym wcześniej nie napisałem. Wełna pochłania dźwięk, dzięki czemu jesteśmy w stanie precyzyjnie ograniczyć czas pogłosu przy okazji niwelując pierwsze odbicia w miejscach montażu paneli. Należałoby również nadmienić, że nieumiejętne zastosowanie takiego absorbera może wprowadzić nowe problemy np. przetłumienie pomieszczenia. Każde rozwiązanie jest dobre dopóki nie przekroczymy pewnych granic.

Niestety poza plusami wełna posiada również minusy – nie licząc przetłumienia. Pylenie – to jej główny minus, dlatego przy konstruowaniu takiego absorbera należy pamiętać o poprawnym zabezpieczeniu wełny (eliminujemy pylenie). Dodatkowo im mniej ingerujemy w jej kształt (cięcie) tym lepiej dla nas, ponieważ nie naruszamy sprasowanej struktury. Zastosowanie wełny innej niż o gęstości 80 kg/m3 zwiększa ryzyko pylenia – co z czasem może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Marketowe wełny są głównie przeznaczone do budownictwa typu ocieplenie czy wypełnienie ścianek regipsowych - zwiększając ich tłumienie. Są one elastyczne i łatwo naruszyć ich strukturę przez co zwiększamy ryzyko pylenia, o którym wspomniałem powyżej.

Zbierając w całość informację wypiszę plusy i minusy absorberów szerokopasmowych opartych na wełnie mineralnej:

Plusy:
  • Cena
  • Duża skuteczność
  • Duże możliwości kreowania akustyki
  • Łatwość samodzielnego wykonania
  • Estetyka
Minusy:
  • Pylenie (jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy wełny)
  • Rozmiary (najwyższa skuteczność przy wełnie o grubości 100mm oraz odsunięciu panelu od ściany o kilka-kilkanaście centymetrów)
  • Dostępność wełny o gęstości 80 kg/m3 np. Isover PT80 (marketowa np. Rockwool ma najczęściej 50 kg/m3)
  • Łatwo przetłumić pomieszczenie

W kolejnym artykule znajdziecie listę elementów, wycenę oraz instrukcję montażu – krok po kroku - do pierwszej konstrukcji absorbera szerokopasmowego jaki chciałbym Wam zaproponować.

Poniższa tabela będzie systematycznie uzupełniana o kolejne konstrukcje jakie będziecie mogli samodzielnie wykonać.

Miniaturka Rozmiar panel (dł/szer/gr) Rozmiar wełna (dł/szer/gr) Materiał konstrukcyjny Miejsce montażu Sposób montażu
1238 x 625 x 110 1200 x 600 x 100 Płyta OSB Ściana Wiszące
2000 x 636 x 120 1964 x 600 x 100 Kantówka sosnowa Ściana Na stałe

Nowszy post Strona główna

1 komentarz: