Narzędzia do cięcia




Każda konstrukcja jaka pojawi się na tym blogu będzie wymagała cięcia. Raz będzie ono długie, a raz krótkie, kwalifikujące się bardziej do nacięcia niż cięcia. Nie zmienia to jednak faktu, że prawidłowe wykonanie zadania, choćby najprostszego wymaga dobrania odpowiedniego narzędzia, a więc i podstawowej znajomości tematu. W tym artykule dowiesz się jakie mamy podstawowe przyrządy „pilarskie” i do czego, które najlepiej się nada.


Sprawdź wprowadzenie do warsztatu!

1. Piła ręczna

Najprostsze z możliwych, nieelektrycznych narzędzi do cięcia drewna, metalu i plastiku. Nada się do przycinania desek, rurek, kątowników itp. Jej dokładność zależy od zastosowanego rodzaju powierzchni tnącej. Mniejsze „ząbki” będą dokładniejsze i dużo lepiej poradzą sobie małymi, delikatnymi elementami, ale za to polegną na grubych kłodach. Duże przetną nawet pień drzewa, ale przy drobnych elementach prędzej potniesz sobie palce niż wykonasz pożądane cięcie ;)

Poniżej przykłady pił ręcznych i ich zastosowania.
  • Ta piła rewelacyjnie nadająca się do przycinania desek po krótkiej i długiej krawędzi. Nie nadaje się do wycinania drobnych szczegółów. Duża wprawa w użyciu tego typu piły może przynieść bardzo dobre efekty cięcia. Niewielkie „ząbki” nie poniszczą ciętego materiału (nie powstaną duże odpryski np. drewna).
źródło: http://tiny.pl/g11jn
  • Kolejna piła bardzo przypomina poprzednią jednak różni się wielkością „ząbków”. Jej zastosowanie jest inne, a mianowicie przeznaczona jest do cięcia bloczków betonowych np. typu YTONG. Próba przepiłowania drewna tą piłą z pewnością skończy się porażką.

źródło: http://tiny.pl/g11j2
  • W tym przypadku piła ma odmienną budowę niż dwie poprzednie. Powierzchnia tnąca ma mocowanie z dwóch stron co czyni ją bardziej precyzyjną. Brzeszczot (pow. tnąca) podczas cięcia nie wygina się na lewo i prawo przez co początkującemu majsterkowiczowi łatwiej będzie wykonać zadanie. Nie nadaje się do cięcia po długości (przeszkadza przednie mocowanie brzeszczotu), oraz drobnych elementów.

źródło: http://tiny.pl/g11jv
  • Kolejna propozycja to piła z brzeszczotem o bardzo drobnych zębach. Nada się do obróbki materiałów drewnianych, plastikowych itp. Tego typu piły używamy przy cięciu precyzyjnym w korytkach (skrzynkach uciosowych), kiedy wymagany jest idealny kąt 90 lub 45 stopni.

źródło: http://tiny.pl/g11jb

korytko, skrzynka uciosowa, źródło: http://tiny.pl/g11pq
  • Jeżeli już jesteśmy przy cięciu pod kątem to bardziej zaawansowanym bratem powyższej propozycji jest piła kątowa z uskokiem. Pozwala na płynną regulację kąta cięcia w każdej płaszczyźnie. Sprawdzi się przy wycinaniu np. ram na panele akustyczne, w szczególności takich łączonych pod kątem 45 stopni.
źródło: http://tiny.pl/g11px
  • Piłka do metalu charakteryzuje się bardzo drobnym „uzębieniem” brzeszczotu. Nadaje się do cięcia twardych materiałów. Rewelacyjnie sprawdza się w również przycinaniu elementów z PCV itp.

źródło: http://tiny.pl/g11pm
  • Ostatnia propozycja z pił ręcznych jaką chciałem przedstawić to piłka do bardzo precyzyjnych cięć. Dzięki jej pomocy z łatwością wykonasz łuki, otwory itp. elementy wymagające dużej precyzji.

źródło: http://tiny.pl/g11pg


2. Wyrzynarka

Jest to pierwsze z elektrycznych narzędzi do cięcia. Nadaje się do precyzyjnych i zaawansowanych lub mniej precyzyjnych roboczych cięć. Z jej pomocą przytniesz długie i krótkie elementy. Przed każdym cięciem należy dobrać odpowiedni brzeszczot w zależności od materiału jaki został przeznaczony do obróbki. Im drobniejsze „uzębienie” tym dokładniejsze efekty, ale dłuższy czas cięcia – i na odwrót. Wszystko zależy od wykonywanego zadania.  Nie nadaje się do przycinania długich desek i płyt jeżeli wymagana jest idealnie prosta linia – jest to zadanie graniczące z cudem – trochę już się bawię wyrzynarką, a nadal idealnie prosto nie wychodzi. Zawsze minimalnie coś zejdzie :)

źródło: http://tiny.pl/g11pt

brzeszczoty do wyrzynarki, źródło: http://tiny.pl/g11p7

3. Pilarka ukosowa z posuwem (ukośnica)

Ten rodzaj elektrycznej piły może być z posuwem lub bez. Ja osobiście wybieram opcję z posuwem, ponieważ możemy przycinać szersze elementy. Elementem tnącym w tym urządzeniu jest tarcza o mniejszych lub większych ząbkach. Rodzaj tarczy wybieramy do rodzaju cięcia – drobna do precyzyjnego, a z dużymi, szerokimi ząbkami do mniej precyzyjnego, szybkiego. Piła ukosowa umożliwia cięcie wyłącznie po prostej linii, ale za to pod każdym kątem. Rewelacyjnie nadaje się do przycinania desek pod ramę paneli akustycznych lub krawędziaków pod moduł QRD. Z taką piłą możesz przyciąć niemal każdy materiał konstrukcyjny – wszystko zależy od rodzaju zastosowanej tarczy tnącej.

źródło: http://tiny.pl/g11pw

4. Ręczna pilarka elektryczna

Rewelacyjne narzędzie do przycinania desek, płyt itp. po długiej i krótkiej krawędzi. Przy zastosowaniu prowadnicy pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnych długich cięć. Piła popularna u monterów meblowych. Umożliwia cięcie pod kątem – regulacja płynna lub skokowa zależnie od producenta piły. Podobnie jak każda mechaniczna piła przy użyciu w pomieszczeniu powinna mieć podłączony odkurzacz do odessania opiłków. W przeciwnym przypadku możemy się spodziewać latających wiórów w całym mieszkaniu.

źródło: http://tiny.pl/g11pc

5. Pilarka stołowa

Piła rzadko spotykana w gospodarstwie domowym. Drobni majsterkowicze raczej sporadycznie zaopatrują się w tego rodzaju sprzęt do cięcia. Główny powód to rozmiary i specyfika pracy. Tego typu urządzenia głównie znajdują zastosowanie w przycinaniu dużych desek, płyt. Jednak można je wykorzystać również do drobnych zadań, jak przycinanie pod kątem (jeżeli piła ma regulację), cięcie na równe odcinki itp. Osobiście jestem fanem takiej piły i dorabianiu do niej różnych powierzchni posuwnych co umożliwia podejścia do cięcia w bardziej zaawansowany sposób.
źródło: http://tiny.pl/g11pf

6. Szlifierka kątowa

Po zamontowaniu tarczy tnącej szlifierka zamienia się w narzędzie tnące. Rzadko stosowana do cięcia drewna. Częściej swoje zastosowanie znajduje w przycinaniu glazury, terakoty, bloczków gipsowych, betonowych itp.

źródło: http://tiny.pl/g11p5


Wszystkie powyższe piły znajdują zastosowanie przy wykonywaniu paneli akustycznych, mebli studyjnych i innych konstrukcji przydatnych w studiu, pomieszczeniu odsłuchowym czy biurze wymagającym wyższych standardów akustycznych – generalnie wszędzie gdzie majsterkujemy. Wiadomo, że nie każdy od razu dysponuje całą gamą narzędzi do cięcia, dlatego jeżeli jest taka możliwość to np. płyty i deski można poprzycinać za drobną opłatą w marketach budowlanych. Sam posiadam większość z opisanych wyżej pił jednak dla oszczędności czasu i jakości cięć korzystam z pomocy profesjonalnych maszyn jakie są w sklepach – cięcie mam wykonane na miejscu (głównie przy rozcince dużych płyt typu OSB czy sklejki). Przynajmniej wszystko wejdzie do auta i nie trzeba zamawiać dodatkowego transportu.

Mam nadzieje, że nieco rozjaśniłem Wam temat narzędzi do cięcia. Jeżeli jest jakieś ciekawe, które pominąłem to piszcie w komentarzach, a spis z pewnością uzupełnimy o kolejne pozycje.


Nowszy post Starszy post Strona główna

30 komentarzy:

  1. Hej! Ciekawy wpis! Ja stoję przed zakupem nowych sprzętów, ale sam do końca niewiem w jakie narzędzia zainwestować, bo raczej piła kontówka mi się nie przyda, ale i tak to jest raczej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie będę Ci polecał konkretnych marek, ale jeżeli planujesz coś robić hobbystycznie to kup dobry ale niedrogi sprzęt. Jeżeli do profesjonalnych zastosowań to warto zainwestować więcej i mieć sprzęt na lata :)

      Usuń
  2. Bardzo fajne zestawienie, dzięki

    OdpowiedzUsuń
  3. Pokaźne zestawienie ;) Fajnie, że komuś się chce robić takie posty. Oby wszystkie treści w sieci były tak wartościowe... Pozdrowienia dla autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest czym ciąć! :) Wybór narzędzi specjalistycznych jest obecnie tak duży, że można zrobić naprawdę wszystko. Ciekawy post - dzięki za to!

    OdpowiedzUsuń
  5. No dokładnie jest czym ciąć haha. W sumie właśnie daliście mi pomysł na kupno wyrzynarki, bo cos takiego by mi się przydało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyrzynarka się bardzo przydaje, szkoda, że tak słabo schodzą z ceny, mi pomogły pożyczki pozabankowe ponieważ bardzo potrzebowałem sprzętu a wolnych funduszy brak.

      Usuń
  6. Bardzo przydatne zestawienie

    OdpowiedzUsuń
  7. Narzędzia tutaj przedstawione to jest absolutne minimum akcesoriów w gospodarstwie domowym. Każdy dom powinien być wyposażony w takie narzędzia. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetne zestawienie, najbardziej zainteresowała mnie pilarka stołowa, wydaje mi się, że idealnie sprawdzi się w hali produkcyjnej!

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajnie zrealizowane zestawienie. Te narzędzia to faktycznie podstawa w warsztacie każdego, kto lubi zajmować się majsterkowaniem, ale także dla większości profesjonalistów. Czekam na kolejne wpisy!

    OdpowiedzUsuń
  10. Już nie mogę się doczekać, aż nasz warsztat w końcu będzie wyposażony we wszystkie potrzebne narzędzia. Dzięki temu mąż będzie mógł wykonać wiele prac w domu i w okolicach, dlatego trzeba kupić sobie wszystkie narzędzia i powoli stworzyć mały warsztat. Wszystkiego można szukać na stronie https://www.interblue.pl/

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo dobry wpis, z takim przewodnikiem każdy początkujący mechanik nie powinien mieć problemu, jakie narzędzia wybrać i do czego :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetny poradnik! Naprawdę pomocny :) skompletowanie warsztatu i pierwsze prace w nim będą przyjemnością

    OdpowiedzUsuń
  13. Wszystkie te narzędzia powinny się znaleźć w warsztacie każdego majsterkowicza.
    https://erko.pl/budowa-linii-produkcyjnych/

    OdpowiedzUsuń
  14. Ciekawy spis pił zwykłych oraz elektrycznych. Osobiście korzystam jedynie z małej poręcznej pilarki z lasrem
    akumulator do motocykla

    OdpowiedzUsuń
  15. Trzeba przyznać, że dobrałeś bardzo ciekawe rozwiązania, jeśli chodzi o obróbkę różnego rodzaju materiałów. Jednak domowa praca to nie to samo co cięcie plazmą w Krakowie , a czasem potrzebujemy obsługi na wysokim poziomie. W końcu obróbka CNC jest wykorzystywana w wielu rodzajach przemysłu. Myślę, że powinniście wiedzieć, że firma Unihut może wam pomóc w tej kwestii.

    OdpowiedzUsuń
  16. Interesujący wpis. Bardzo pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń
  17. Do narzędzi ręcznych oczywiście stale mam szacunek, ale od siebie powiem, że nie ma to jak dobre narzędzie wielofunkcyjne. Praca bez porównania sprawniejsza przy takim sprzęcie :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ciekawy post, świetnie napisane

    OdpowiedzUsuń
  19. fajna różnorodność każdy może wybrać coś dla siebie

    OdpowiedzUsuń
  20. Nawet nie wiedziałem, że jest tylko narzędzi do cięcia.

    OdpowiedzUsuń
  21. Narzędzia oraz meble dobrej jakości to w warsztacie absolutna podstawa. Nie warto oszczędzać na marnych mebelkach czy też na narzędziach niesprawdzonych firm. Warto kupować od sprawdzonych dostawców.

    OdpowiedzUsuń
  22. Wiele różnych akcesoriów z pewnością przyda się w Waszym warsztacie. Różne takie akcesoria można na przykład zamówić online.

    OdpowiedzUsuń
  23. Teraz już mało kto używa ręcznych piłek do cięcia. Teraz używa się głównie pił elektrycznych. Nie ma sensu marnować czas na ucięcie czegoś ręcznie. Szybciej precyzyjniej i lepiej zrobi się to narzędziami elektrycznymi

    OdpowiedzUsuń
  24. Myślę, że lepiej od ręcznej piły zdecydować się np.: na https://ogrod24.com/narzedzia-warsztatowe/elektronarzedzia/pilarki Dzięki temu wykonamy naszą pracę szybciej i dokładniej

    OdpowiedzUsuń
  25. Odkryj klucz do sprawnego funkcjonowania maszyn! Nasz sklep oferuje precyzyjne koła zębate, niezawodne taśmy transportujące i trwałe pasy. Wybierz naszą jakość, by zapewnić długotrwałą wydajność Twoich urządzeń. https://euroband.pl

    OdpowiedzUsuń
  26. Ciekawy artykuł zawierający mnóstwo informacji!

    OdpowiedzUsuń
  27. twojedobrenarzedzia.pl to miejsce, gdzie każdy entuzjasta DIY, profesjonalista czy przedsiębiorstwo znajdzie narzędzia odpowiadające swoim potrzebom. Strona oferuje intuicyjną nawigację, dzięki której łatwo znaleźć narzędzia najlepszych marek na rynku. Szeroki asortyment obejmuje wszystko, od podstawowych narzędzi ręcznych po zaawansowane elektronarzędzia, zapewniając klientom dostęp do produktów, które pomogą im w realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Dzięki stałym promocjom i atrakcyjnym cenom, twojedobrenarzedzia.pl jest pierwszym wyborem dla wielu szukających niezawodnych narzędzi w przystępnych cenach.




    OdpowiedzUsuń